Odbył się Kongres Sportu Akademickiego oraz Gala Sportu Akademickiego AZS, a 29 października krakowska Akademia Wychowania Fizycznego gościła uczestników Gali Sportu AZS Kraków. Do priorytetowych obszarów badań, realizowanych w Instytucie Farmakologii, należą depresja, schizofrenia, uzależnienia od narkotyków i naturalnych nagród oraz chroniczny ból. Prowadzone są tu również badania nad lękiem, stresem pourazowym, procesami neurodegeneracyjnymi i immunoendokrynnymi oraz w zakresie fitochemii. Realizowane kierunki badawcze wiążą się z poszukiwaniem nowatorskich strategii terapeutycznych oraz biomarkerów niektórych procesów patologicznych w ośrodkowym układzie nerwowym z wykorzystaniem genomiki, proteomiki i transkryptomiki.
Atlas Ward nowym partnerem Politechniki Krakowskiej
- Wszystkie są równie ciekawe i bardzo użyteczne.
- Andrzeja Białkowskiego to ogromna strata dla całej Uczelni, ale także dla środowiska akademickiego Krakowa i Małopolski oraz polskiej nauki i architektury.
- Krzysztof Trebunia-Tutka jest wielokrotnie nagradzanym muzykiem.
- Szanowni Państwo,z głębokim żalem i zaskoczeniem przyjąłem wiadomość o śmierci JM Rektora prof. dra hab.
Nawiązana właśnie współpraca jest pierwszym krokiem do wspólnych inicjatyw w tym i nie tylko w tym zakresie – dodaje. W pierwszym dniu „Wampiriady” punkt oddawania krwi zorganizowano w Galerii GIL na kampusie PK przy ul. Drugiego dnia akcja przeniosła się na kampus uczelni w Czyżynach. Jak mówią organizatorzy, w tej edycji spośród 118 zarejestrowanych, krew oddały 84 osoby, co złożyło się na ml krwi. – Z uwagi na ilość chętnych nie wszyscy byli w stanie oddać krew u nas, w związku z czym część osób musiała zrezygnować lub udać się do stałego punktu oddawania krwi – tłumaczy Kacper Kramarz, dyrektor ds.
Stypendia ministra za znaczące osiągnięcia dla studentów PK
To najlepsi z najlepszych spośród 1500 studentów PK, skupionych w 95 kołach naukowych uczelni. Ponad 800 aktywnie działa dodatkowo, realizując multidyscyplinarne projekty w ramach FutureLab – jednostki wspierającej rozwój naukowy studentów. I to właśnie najlepsze z nich zaprezentują się podczas Naukowej Sesji Mistrzów. Przypomnijmy, Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki został powołany na mocy zarządzenia rektora Politechniki Krakowskiej z dnia 23 stycznia 2019 r., a rozpoczął swoją działalność 1 października 2019 r.
– Współpraca naszych uczelni to nie tylko szansa na nowe, innowacyjne rozwiązania technologiczne z obszaru OZE. To także szansa dla naszych studentów i studentek, by poszerzali własne horyzonty poprzez kontakt z innym dorobkiem naukowym, innym środowiskiem, inną kulturą. Chcemy, aby młodzież akademicka Politechniki Krakowskiej rozwijała się wszechstronnie i jesteśmy pewni, że także studenci z Tajwanu skorzystają z możliwości rozwoju u nas – mówi prof. dr hab. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki XIII edycji konkursu w ramach programu „Lider”, skierowanego do młodych naukowców. Finansowanie w wysokości blisko 6 mln złotych plinko balls otrzymają 4 projekty, które będą realizowane na Politechnice Krakowskiej.
W roli moderatora wystąpił Rafał Kerger, dyrektor wydawniczy serwisów tematycznych i redaktor naczelny szeregu stron internetowych i magazynów Polska Press Grupy, m.in. Strefy Biznesu, Strefy Edukacji, Strefy Agro i serwisów budowlano-nieruchomościowych grupy. Kształt łodzi zaprojektowano pod kierunkiem najwyższej klasy fachowca – Krzysztofa Polaczyka, szkutnika ze Szczawnicy, znanego w Polsce producenta kajaków do slalomu kajakowego. We współpracy z nim młodzi inżynierowie dobrali odpowiednią formę, w której ułożyli mieszankę betonową. Pod okiem jego syna Grzegorza, polskiego olimpijczyka w slalomie kajakowym z Aten, wielokrotnego medalisty świata, Europy i Polski, odbyli szkolenie kajakowe.
Piotr Jedynak i ekspert Klubu Jagiellońskiego ds. Bartłomiej Bigaj z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Paneliści zwracali uwagę na fakt, że Polska dynamicznie rozwija się, stając się realnym konkurentem na rynku europejskim. Wielką wartość stanowią studenci i naukowcy, dlatego wyzwaniem, jakie stoi przed Małopolską, jest stworzenie przestrzeni do rozwoju dla tych grup społecznych w kraju. Pracowników w Małopolsce, ponad 100 tysięcy pracuje dla globalnych firm, z czego 50% to informatycy.