Niemiecki leksykon geograficzny Neumanna wydany w 1905 roku notuje nazwę Polnisch Lissa oraz Lissa in Posen[22]. Obecną nazwę polską oraz niemiecką ImagineAR zapowiada Andrew Beranbom Polnisch Lissa podają liczne niemieckie źródła z XIX wieku. Statystyczny opis Prus z roku 1837 notuje „Polnisch-Lissa (Leszno)”[20].

Wyszukaj hotele w mieście Leszno

Miasto jest jednolitą gminą o statusie miasta, a dzielnice i osiedla nie są jednostkami pomocniczymi gminy (art. 5 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku). Nazewnictwo dzielnic i osiedli jest nazewnictwem zwyczajowym, powszechnie używanym przez mieszkańców, wynikającym z pewnych uwarunkowań urbanistycznych i historycznych tych terenów. Fabryka cukierków i czekolady „Rywal”, roszarnia lnu oraz szereg zakładów z branż metalowej, odzieżowej oraz maszynowej[43]. Po transformacji ustrojowej część przedsiębiorstw postawiona została w stan upadłości. W roku 1709 zaraza zdziesiątkowała mieszkańców.

Wydatki na kulturę fizyczną i sport w Lesznie[edytuj edytuj kod]

Oferta obiektu Dom Studencki Komenik położonego w miejscowości Leszno obejmuje ogród. Jakuba – odcinek szlaku pielgrzymkowego do grobu św. W końcu stycznia 2011 liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Lesznie obejmowała ok. 3 tys. Mieszkańców, co stanowiło stopę bezrobocia na poziomie 8,8% do aktywnych zawodowo[56]. Obecnie w mieście istnieje kilka marketów wielkopowierzchniowych, wiele hurtowni, składów, kilka centrów handlowych.

Obiekty sportowe[edytuj edytuj kod]

Od nazwy miejscowości pochodzi nazwisko wielkopolskiego magnackiego rodu Leszczyńskich[18]. Ze względu na trudną w wymowie dla Niemców kombinację spółgłosek „szcz” nazwa uległa stopniowej germanizacji i Niemcy notowali ją jako Lissa Polonorum (Polska Lissa), a później Polnisch Lissa. Z czasem nazwa została skrócona do Lissa i zatraciła swoje pierwotne znaczenie. „Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae” z 1650 roku miejscowość wymieniona jest pod zgermanizowanymi nazwami Liessau oraz Lissa[19].

Apartament Jeździecki Leszno

  1. Leszno czasów nowożytnych nie było tylko jednym z głównych ośrodków produkcji tekstylnej, ale zarazem swego rodzaju szkołą przemysłową w tej dziedzinie.
  2. Miasto jest jednolitą gminą o statusie miasta, a dzielnice i osiedla nie są jednostkami pomocniczymi gminy (art. 5 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku).
  3. W średniowieczu w miejscu obecnego miasta Leszno istniały małe, osobne osady Leszczno i Leszczynko, a obecne dzielnice miejskie były osobnymi wsiami.
  4. Nazwę Polnisch Lissa, Lissa oraz Leszno notuje Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydany w latach 1880–1902[21].

Od 1 stycznia 1999 roku jest miastem na prawach powiatu grodzkiego. W roku 2016 w Lesznie powstał pierwszy od 40 lat nowy teatr publiczny w Polsce, który otrzymał Zarobki z 14 kwietnia nazwę Teatr Miejski w Lesznie[45]. Nazwę Polnisch Lissa, Lissa oraz Leszno notuje Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydany w latach 1880–1902[21].

Często zadawane pytania dotyczące hoteli w mieście Leszno

Udostępnia on Gościom wspólny salon, bar, restaurację i inne udogodnienia. Obiekt No1 bed&breakfast lounge położony jest w miejscowości Leszno i oferuje różne opcje zakwaterowania, w których zapewniono patio. Obiekt zapewnia bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach.

W których hotelach w mieście Leszno serwowane są bardzo dobre śniadania?

Na naszej stronie dostępnych jest ponad 70 milionów opinii o obiektach – wszystkie pochodzą od prawdziwych i sprawdzonych gości. Booking.com jest częścią Booking Holdings Inc. – światowego lidera w internetowej branży turystycznej. W tej zakładce znajdują się informacje dotyczące zagadnień związanych z rachunkowością Dow Jones Industrial Average konsoliduje w strukturze gospodarstwa finansową. Obowiązujące przepisy, struktury e-sprawozdań, międzynarodowe standardy rachunkowości przyjęte do stosowania w UE, informacje na temat raportowania niefinansowego oraz najczęściej zadawane pytania. W Lesznie działają 2 stacje radiowe, 5 redakcji gazet, dwie telewizje i kilka portali internetowych.

Podaje bezpośrednio nazwę miasta jako Leszczyna[14][16]. Leszno (łac. Lessna Polonorum[10], niem. Lissa[11]) – miasto na prawach powiatu w województwie wielkopolskim, położone w zachodniej części Polski, pomiędzy dwoma dużymi centrami gospodarczymi – Poznaniem i Wrocławiem. Hotel Ach To Tu położony jest w pełnej zieleni okolicy, przy trasie z Leszna do Głogowa. Na terenie całego obiektu zapewniono bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu. Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1547 roku położone było w XVI wieku w województwie poznańskim[12].

Po raz pierwszy miejscowość wymieniona została w 1393 r. Jako Lesczno, w 1397 Leszczno, w 1425 Leszczyno, w 1453 Lesczyno[14]. Miasto nazywane było w historii również po łacinie Lessna Polonorum.

Leszno zostało wcielone do Prus i przemianowano jego nazwę na Lissa[28]. W tym okresie miasto dotknęły dwa wielkie pożary – w 1767 i 1790. Leszno dzieliło losy Wielkopolski, którą Berlin zamierzał zintegrować z państwem pruskim jako jego rolnicze zaplecze. Leszno utraciło swoją unikalną pozycję kulturalną, jednak nadal pozostawało silnym i ważnym ośrodkiem na mapie Wielkopolski. Miasto unowocześniało się, rozwijało pod względem urbanistycznym.

Granicę mieli wytyczyć arbitrzy przedstawieni przez obie strony. Kolejny proces graniczny odnotowano w 1414, kiedy Jakusz Wyciążkowski oskarżył Stefana z Leszna o zniszczenie trzech kopców granicznych. W 1408 miejscowość była siedzibą własnej parafii. W 1496 należała do lokalnej szlachty wielkopolskiej i leżała w powiecie wschowskim Korony Królestwa Polskiego[14].

W okresie 20-lecia międzywojennego z Leszna odpłynęła ludność niemiecka. Polacy stanowili ok. 70% mieszkańców miasta, a w 1939 już ok. 90%[potrzebny przypis]. Wieś, a później także miasto, wielokrotnie odnotowały historyczne dokumenty prawne, a także księgi podatkowe dzięki czemu można odtworzyć panujące w niej stosunki społeczne i własnościowe.

W 1510 miejscowość należała do dekanatu Wschowa[14]. Obiekt Atelier Hostel oferuje zakwaterowanie w miejscowości Leszno. Dla Gości zapewniono takie udogodnienia, jak wspólna kuchnia i wspólny salon. Apartamenty Leszno mieszczą się w zabytkowym budynku położonym w centrum Leszna i zapewniają zakwaterowanie bez wyżywienia oraz bezpłatne WiFi. W Lesznie nie występuje prawny podział administracyjny na dzielnice miejskie i osiedla mieszkaniowe.

Leszno czasów nowożytnych nie było tylko jednym z głównych ośrodków produkcji tekstylnej, ale zarazem swego rodzaju szkołą przemysłową w tej dziedzinie. Tutaj powstawały wzory organizacyjne i produkcyjne sukiennictwa. Uczyli się w Lesznie rzemiosła liczni przybysze z różnych miast nie tylko polskich (jak Gdańsk, Poznań czy Kraków), lecz także zagranicznych (Berlin, Augsburg, Królewiec, Lubeka czy Lipsk).